2/26
Onpahan ollut hieno alkukevät. Huhtikuun alkuviikkojen lämpimät kelit mahdollistivat, Ruuhikosken avaamisen ennätysaikaisin ja kenttä on ollut todella hyvässä kevätkunnossa. Rajoituksistakin päästiin eroon, näin ollen kenttä on tasoituskelpoinen. Myös seuran avauskisa päästiin pelaamaan ja kapteenin avauspallokin säilyi tallessa. Paikallissääntöihin on tehty muutamia täsmennyksiä ja näin alkukaudesta lähdetään liikenteeseen yhden mailan mittaisella siirtosäännöllä. Tästä on hyvä jatkaa kautta – pikku hiljaa paikkoja ja svingiä kuntoon.
Kauden alussa on hyvä muistuttaa golfin neljästä peruspilarista: kohteliaisuus, turvallisuus, pelin sujuvuus ja kentän kunnioittaminen.
Vaikka golfin etiketti onkin vuosien varrella muuttunut ja keventynyt, kohteliaisuus ei mene koskaan pois muodista. Vieraiden ja tuttujen tervehtiminen, ajoissa kierrokselle saapuminen, lyöntirauhan antaminen ja muiden pelaajien pallon seuraaminen ovat kaikki golfarin geeneihin koodattuja asioita. Kierroksen aikana on myös hyvä laittaa puhelin bagiin ja jutella pelikavereiden kanssa - ja kyllä, sen lakin voi klubin tiloissa myös ottaa pois päästä. Enemmän vanhaa golfhenkeä ja vähemmän “minäminä” -kulttuuria.
Turvallisuus on myös pieniä tekoja ja toisten huomioimista. Lyönnit tulee suorittaa vasta, kun olet varma ettei pelilinjalla ole edellä meneviä pelaajia. Varmistusta helpottaa, kun edellä menevät jättävät bagin näkyvälle paikalle odottamaan. Kenttähenkilökunnan läsnäollessa sinun tulee varmistaa, että he ovat tietoisia tulevasta lyönnistä ja ovat antaneet lyöntiluvan. Ja jos lyönti ei lähdekään suunnitelmien mukaan, vaan suuntaa naapuriväylälle, huuda kuuluvalla ja selkeällä äänellä FORE! Pikkujuttuja, joilla saadaan pelistä turvallisempaa.
Hyvän kelin ja pelikavereiden lisäksi itse ainakin nautin sujuvasta pelistä. Sujuva peli ei tarkoita juoksemista ja hutiloiden tehtyjä suoritteita. Sujuva peli on valmistautumista, reipasta kävelyä ja omien rutiinien nopeuttamista. Seuraava lyöntiä, matkaa ja mailaa voi pohtia jo pallolle edetessä. Omalle pallolle voi suunnata kun se on turvallista, mutta muista antaa muille pelaajille lyöntirauha ja seuraa myös heidän pallon lentorataa. Jos pallollasi on vaara kadota, pelaa varapallo ja käytä pallon etsimiseen korkeintaan kolme minuuttia. Viheriöiden ympäristössä, jätä bagisi sellaiseen paikkaan, josta on helppo ja nopea jatkaa matkaa. Ryhmäsi pelattua väylän loppuun, siirry ripeästi kohti seuraava tiiboksia ja tee merkkaukset tuloskorttiin vasta siellä. Hyvä nyrkkisääntö edelleen on pysyä edellä menevien tahdissa.
Ja lopuksi vielä se kentän kunnioittaminen. Ruuhikoski on ollut alkukevään ihan mahtavassa kunnossa ja viheriöt ovat tasaiset sekä hyvällä nurmella. Tehdään osamme ja pyritään pitämään kunto sellaisena. Laitetaan roskat ja nuuskapussit roskiin, eikä heitellä niitä ympäri kenttää. Lyöntijälkien paikkaaminen hiekalla on meille tuttua hommaa jo vuosien kokemuksella. Klubilla on lainattavissa hiukkapusseja ja kyseiseen tarkoitukseen myydään myös kärryihin sopivia pulloja. Pallojen alastulojäljen paikkaus on myös jokaisen golfarin velvollisuus - taitotasoon katsomatta. Kierrokselle lähdettäessä mukana tulisi siis olla greenihaarukka, hiukan hiekkaa ja paljon hyvää mieltä.
Nauttikaa golfista ja Ruuhikosken tunnelmasta!
Nähdään kentällä,
Jukka-Pekka Aalto
Kapteeni EPG ry
kapteeni@epgry.fi