29.04.2025 15:59
Kapteenin kausikirje I/2025 – Jätä hyvä jälki
Golfkauden 2025 alku Ruuhikoskella on lähempänä kuin koskaan! Harjoitusalueilla on jo viikkokausia riittänyt säpinää, ja moni on ehtinyt osallistua kentälle kökkimään. Lämmin kiitos kaikille kökissä mukana olleille!
Viime viikonloppuna kävimme edellisen kapteenin, Pasi Pekkasen, kanssa tekemässä perinteisen kevätkierroksen kentällä. Saimme este- ja OB-merkinnät ojennukseen ja ihmettelimme samalla ympäristön muutoksia. Paljon on tapahtunut, ja varmasti muutokset herättävät keskustelua. Uskon kuitenkin, että silmä tottuu nopeasti, ja että tehdyt muutostyöt parantavat kentän kuivumista sadejaksojen jälkeen ja ilmakin pääsee paremmin kiertämään.
Puuston poisto on parantanut näkyvyyttä ja sitä kautta turvallisuutta. Samalla on kuitenkin menetetty osittain luonnollista suojaa esimerkiksi väylien 1 ja 10 välillä. Tästä syystä muistutan, että pallon karatessa FORE! -huutoon tulisi tarttua entistä herkemmin. Ylipäätään toisten ja oman turvallisuuden huomioiminen kuuluu jokaisen pelaajan ykkösprioriteetteihin.
Puuston harvennusten lisäksi toinen merkittävä ja näkyvä muutos on salaojien ja lampien kunnostustyöt. Näistä selkeimmin näkyvät työt takaysin loppuväylillä 14, 15, 16 ja 18. Kunnostettavat alueet säilyvät korjausalueina pitkälle kesään, ja niiltä pelaaminen on kielletty. Näiltä alueilta saa luonnollisesti vapautua lähimmälle vapauttavalle paikalle — ei kuitenkaan lähemmäksi lippua. Lisäksi on hyvä muistaa, että vaikka esimerkiksi väylien 14 ja 15 lammen ympärillä on korjattavaa aluetta, itse lampi on edelleen estealuetta. Sieltä vapautuminen tapahtuu normaalien, punaisin paaluin merkityn estealueen sääntöjen mukaisesti.
Golfliiton kauden teema: Jätä hyvä jälki
Golfliiton teemana kaudelle 2025 on "Jätä hyvä jälki". Kampanjan tavoitteena on vahvistaa yhteisöllisyyttä golfareiden, seurojen ja kentänhoitajien välillä, edistää kestävän ja vastuullisen pelaamisen kulttuuria sekä kannustaa pelaajia ottamaan vastuuta kentän kunnosta. Teema näkyy Golfliiton viestinnässä kuukausiteemoina:
- Toukokuu: Vuorovaikutus kentällä
- Kesäkuu: Griinin jäljet
- Heinäkuu: Lyöntijäljet väylällä
- Elokuu: Nuuskapussit ja tupakantumpit
- Syyskuu: Yleinen roskaaminen
Toukokuussa teemana on vuorovaikutus. Kannustankin meitä kaikkia pohtimaan pelien lomassa: Miten vuorovaikutus näkyy Ruuhikoskella? Miten kohtaamme pelikaverit, ravintolan ja caddiemasterin henkilökunnan sekä kenttähenkilöstön?
Vaikka golfin etiketti onkin vuosien varrella vapautunut, esimerkiksi pukeutumisen suhteen, on toisten kunnioitus ja huomaavaisuus ovat edelleen muodissa. Hyvä kohtaaminen ei vie sen enempää aikaa kuin huono, mutta sen merkitys on valtava. Lopulta kaikki on kiinni omista asenteistamme.
Samalla kun kannustan pelaajia pohtimaan, kuinka vuorovaikutus näkyy pelaajien keskuudessa, haastan toimitusjohtaja Esan, palvelupäällikkö Jonin, ravintolapäällikkö Sakun, kenttämestari Janin sekä pro Mikon kertomaan, millaisista elementeistä hyvä vuorovaikutus heidän työnkuvassaan muodostuu.
Toivotan kaikille oikein hyvää, turvallista ja jäljetöntä golfkesää 2025!
Golfterveisin,
Jukka-Pekka Aalto Kapteeni, EPG ry