fbpx
3.7.2020

SM2020: Pasi Pekkanen, EPG:n kapteeni monessa mukana

Pasi Pekkanen, seuran kapteeni
Pasi Pekkanen, seuran kapteeni

Seuramme Etelä-Pohjanmaan Golfin kapteeni Pasi Pekkanen on aloittanut tehtävässä energisellä otteella edeltäjänsä Kari Rytkösen perehdyttämänä, mm. tällä viikolla Pasi esittäytyi kaikille senioreiden viikkokilpailun pelaajille startterin ominaisuudessa.
EPG:n kapteeneista Pasin tapaan myös Kari Rytkönen ja Pentti Hietanen ovat tehneet työuransa ilmavoimissa.

Millainen rooli sinulla on lyöntipelin SM-kisoissa 15. – 18.7. Ruuhikoskella?

– Olen mukana valmisteluryhmässä ja kisojen aikaan toimin avustavana tuomarina, mikä on osa liittotuomarikoulutusta. Sitä ennen pitää kuitenkin ehtiä vielä suorittamaan yksi kurssi tuomaritoimintaan liittyen.

SM-kilpailun johtajana toimii Juha Juvonen Suomen Golfliitosta, tuomarit Arto Teittinen, Kari Rytkönen, Thomas Ferm ja Pekka Ahtola.

Mikä sai sinut aloittamaan golfin?

– Työkaveri houkutteli rangelle kokeilemaan, ja muutaman onnistuneen lyönnin jälkeen olin koukussa lajiin.

Mitä kapteenin tehtäviin seurassa kuuluu?

– Kapteenin tehtävät golfseurassa ovat usein melko yleisluontoiset. Suomen Golfliiton kapteenien työryhmän laatimassa kapteenien käsikirjassa tehtäviä löytyy noin 20 sivun verran. Meillä EPG:ssä tehtävät on seuran toimintasäännöissä tiivistetty kymmeneen kohtaan. Itse pidän kapteenin tärkeimpinä tehtävinä sääntöjen ja etiketin noudattamisen valvomista sekä seurahengen kehittämistä.

Miten kannustat tuoreita golfareita kentälle?

– Kannattaa rohkeasti hakeutua pelaamaan kokeneempien pelaajien kanssa, jolloin saa tukea sujuvaan toimintaan golfkentällä. Tarvittaessa kokeneempi silmä tietää myös, mistä palloa kannattaa etsiä, jos ei se aivan väylälle ole osunut. Varsinaiset lyöntiopit kannattaa kuitenkin hakea seuran golfkouluttajalta Samulilta. Samuli Kivimäki, p. 0440 316 316

– Aloittelijan ei välttämättä kannata liikaa miettiä väylien PAR-lukua, vaan pyrkiä pelaamaan omilla varmoilla lyönneillä pallo viheriölle. Ja lähipeliä eli putteja ja chippejä kannattaa hioa harjoitusalueilla. Niillä saa nopeasti tulosta parannettua. Golf on erinomaista terveysliikuntaa ja lisäksi siinä tutustuu helposti uusiin ihmisiin.

Kuulut kenttäjaokseen. Mitä muutoksia keväällä tehtiin kentälle?

– Viime vuoden lopulla kentälle tehtiin tarkastusmittaus ja arviointi Golfliiton toimesta. Muutamien väylien pituus muuttui, minkä vuoksi esim. takatiin numeroarvo pieneni 62->61. Tiipaikkojen numerothan ilmoittavat kentän kokonaispituutta satoina metreinä.
– Lisäksi kentän vaikeutta ilmaiseviin Course rating arvoihin tuli pieniä muutoksia.
– Kentän merkinnöistä ainoa muutos koski väylän 8 viheriön edessä olevan joen eli estealueen viheriön puoleisen rajan muuttamista punaiseksi. Tällöin viheriön takaa takaisin esteeseen lyödyn pallon jälkeen voi dropata viheriön puolelle eikä tarvitse kiertää takaisin vastarannalle.

Kuinka paljon pelaat?

– Alussa meni useita vuosia, että pelasin noin 20 kierrosta vuodessa pääasiassa Ruuhikoskella ja jonkin verran Lappajärvellä, jossa suurin osa työkavereista Kauhavalta kävi pelaamassa. Pari viimeistä vuotta olen ehtinyt pelaamaan vähän enemmän. Vieraskentillä tulee pelattua noin 15 kierrosta vuodessa ja tutuimmiksi ovat tulleet Vierumäki, Laukaa ja Pirkkala. Jatkossa tarkoitus olisi tutustua useampiin vieraskenttiin, vaikka aika harva ainakin tähän asti on pärjännyt Ruuhikoskelle.

Tavataan kentällä!

Pasi Pekkanen, pekkanen.pkv(at)gmail.com tai p. 040 587 1740