fbpx
23.6.2020

Pelataan golfsääntöjen ja kilpailusääntöjen mukaan

Ruuhikoskella kilpailuihin osallistuvia pelaajia kehotetaan kertaamaan Yleiset kilpailusäännöt, jotka löytyvät seuran sivuilta (https://ruuhikoskigolf.fi/kilpailut/kilpailusaannot/). On ilmennyt tapaus, jossa pelaaja ei ole kilpailun jälkeen palauttanut tuloskorttia. Tämä tulkitaan kilpailun keskeyttämiseksi ilman kilpailunjohtajan lupaa. Kilpailusäännöissä todetaan asiasta seuraavasti: ”Kilpailusta poisjääminen ilman pätevää syytä etukäteen ilmoittamatta aiheuttaa kahden viikonlopun yli ulottuvan kilpailukiellon, ja pelaajalta peritään kilpailumaksu. Kilpailumaksua ei peritä, jos peruutus tehdään edellisenä päivänä klo 12.00 mennessä. Kahden viikonlopun yli ulottuva kilpailukielto on seurauksena myös kilpailun keskeyttämisestä, ellei kilpailunjohtaja hyväksy keskeytystä terveydellisen tai muun erittäin painavan syyn perusteella.”

Pasi Pekkanen, seuran kapteeni